zanieczyszczenie_swzanieczyszczenie_sw Zdrowe oświetlenie


Zanieczyszczenie światłem

        Powszechnie znane śmieci, są to rzeczy które nie są już potrzebne. Światło będące zanieczyszczeniem jest światłem które w danym czasie i miejscu staje się niepożądane. Zanieczyszczenie to rzadko dotyczy oświetlenia wewnętrznego (szczególnie obiektów/pomieszczeń użyteczności prywatnej). Jest ono najczęściej spotykane w oświetleniu zewnętrznym.

Do najbardziej uciążliwych zanieczyszczeń można zaliczyć:
- Rozświetlenie terenów zaciemnionych lampami spoza tych terenów
- Rozświetlenie nieboskłonu

        Przykładami pierwszego rodzaju zanieczyszczenia są:
- Rozświetlenie posesji światłem z posesji sąsiedniej bądź z ulicy
- Rozświetlenie pomieszczeń światłem z zewnątrz itp.

        O ile niepożądane rozświetlenie zaciemnionej posesji rzadko bywa odczuwalne jako uciążliwe (chyba że np. sąsiad projektorem zamontowanym na ścianie świeci nam prosto w oczy) o tyle rozświetlenie pokoju w którym śpimy lampą świecącą w okno może okazać się wyjątkowo dokuczliwe.

        Przykładami natomiast drugiego rodzaju zanieczyszczenia są:
- Lampy parkowe typu kula, świecące we wszystkie kierunki
- Lampy oświetlenia architektonicznego i reklamowego, świecące w górę i nie posiadające ograniczających osłon czy rastrów
- Lampy montowane na ścianach (zwłaszcza popularne ostatnio naświetlacze halogenowe), świecące na wprost i jednocześnie (przy dużym kącie rozsyłu) w górę (nie mówiąc o efekcie olśnienia jaki przy okazji wywołują).

Po wyłączeniu latarni, okazało się, że niebo świeci na pomarańczowo co bynajmniej nie jest zjawiskiem w sposób naturalny występującym w przyrodzie.


        Rozświetlenie nieboskłonu nocą powoduję utratę naturalnego widoku nocnego nieba. Odcięcie od natury nocą radykalnie powiększa stosowanie żółto-pomarańczowych lamp sodowych do oświetlania ulic. Naturalnym oświetleniem nocnym jest księżyc, którego barwa najczęściej widziana z Ziemi wacha się około 4000 K, oraz poświata nieba świecąca barwą biało-niebieską. Lampy więc o barwie 4000 K i chłodniejszej zmniejszają nienaturalność widzianego nocą nieba.


Podsumowanie w zaleceniach:
        Dla zmniejszenia zanieczyszczenia światłem należy:
- Rezygnować z lamp parkowych w formie kuli świecącej również w górę (szczególnie sodowych) na rzecz np. lamp z daszkiem i pryzmatycznym kloszem nieprzepuszczającym światła w górę.
- Popularne naświetlacze montowane najczęściej na ścianach budynków, instalować odpowiednio wysoko, tak aby strumień światła można było skierować w dół a nie na wprost.
- Podświetlanie reklam, czy budynków świecące w górę zaopatrywać w specjalne osłony lub rastry.

Aktualnie istnieje wiele norm (wydanych w różnych krajach) regulujących ograniczenie zanieczyszczenia światłem.

Radosław Gryncewicz


Portal o zdrowym oświetleniu.
Data ostatniej aktualizacji serwisu: 03-04-2021 15:42:07
© 2006 by AZI