polaryzacja_swiatlapolaryzacja_swiatla Zdrowe oświetlenie

Polaryzacja światła


        Technika imitacji naturalnego światła oferuje na dzień dzisiejszy źródła światła pełnowidmowe (o wskaźniku oddawania kolorów ponad 90%) o barwie imitującej słońce w południe (ok. 5300 - 5400 K), czy też lekko zachmurzone niebo (6500 K). Światło słoneczne różni się jednak jeszcze od powszechnie stosowanego światła sztucznego tym, że jest ono częściowo spolaryzowane (w wyniku przejścia przez atmosferę ziemską).

        Polaryzacja jest to uporządkowanie drgań fali świetlnej. Światło, jako fala elektromagnetyczna poprzeczna (wektory pola elektrycznego i magnetycznego usytuowane są względem siebie prostopadle, oraz prostopadle do kierunku rozchodzenia się fali) może być spolaryzowane eliptycznie, kołowo lub liniowo, co wyznaczają końce wektorów pól elektrycznego i magnetycznego (choć właściwie orientację fali wyznacza pole elektryczne).Światło niespolaryzowane - drgania rozchodzą się w różnych kierunkach.

Światło spolaryzowane - fala świetlna drga w określonym kierunku.        Dzięki polaryzacji światła:

- Kontrast oświetlanych przedmiotów (otoczenia) wzrasta o około 8% co jest istotne przy pracach wymagających wysiłku wzrokowego gdyż obniża męczenie się oczu a ponadto dla uzyskania tego samego kontrastu, jaki daje światło niespolaryzowane, można stosować znacznie niższe natężenia światła.
- Uzyskuje się redukcję nieprzyjemnego efektu olśnienia (oślepienia, rażenia).
- Jest ono jeszcze bardziej skutecznym i bardziej naturalnym narzędziem wykorzystywanym w światłoterapii, w tym wspomagająco przy leczeniu depresji sezonowej.
- Ewentualne refleksy na ekranach monitorów stają się mniej dokuczliwe.

Radosław Gryncewicz


Portal o zdrowym oświetleniu.
Data ostatniej aktualizacji serwisu: 03-04-2021 15:42:07
© 2006 by AZI